Drenaż limfatyczny to terapia niewydolności krążeniowej. Stosuje się go najczęściej w przypadku występujących obrzęków i zastoin limfatycznych oraz jako profilaktykę przeciwżylakową.
Celem tego masażu jest mechaniczne przepchnięcie zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych i umożliwienie napływu świeżej, bogatej w tlen krwi tętniczej.
Doprowadza to do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego oraz przyspiesza
usuwanie toksyn z organizmu.
Drenaż ma również zastosowanie w medycynie estetycznej, a dokładniej w terapii antycellulitowej i odchudzającej. Dla uzyskania optymalnego rezultatu masaż powinien być wykonywany w serii kilku zabiegów.
Przed i po zabiegu zaleca się spożycie przynajmniej 1,5 – 2l wody.
Uczucie ciężkich nóg oraz występujące obrzęki to objawy zaburzonego krążenia krwi i limfy w nogach. Skutkiem zaburzonej pracy układu limfatycznego mogą być nie tylko obrzmiałe, ciężkie nogi, ale rozstępy, cellulit, trądzik różowaty, czy przedwczesne starzenie skóry i narządów wewnętrznych.
Podczas masażu wykonywane są specjalne ruchy, prowadzone zgodnie z kierunkiem przepływu limfy w kierunku serca.
Drenaż wykonuje się powolnymi, okrężnymi ruchami dłoni o małej sile nacisku. Masaż limfatyczny ma działanie ogólnoustrojowe. Powtarzany regularnie przez dłuższy czas stymuluje pracę naczyń limfatycznych, zwiększając ich aktywność, co prowadzi do zwiększenia zdolności transportowej limfy.
Wraz z nią odprowadzane są także produkty przemiany materii, które są transportowane do narządów filtrujących, a następnie wydalane z moczem. Z tego względu po zabiegu pacjent może odczuwać wzmożoną moczopędność. Drenaż przywraca równowagę wodno-
elektrolitową w przestrzeniach międzykomórkowych i nie pozwala na gromadzenie się złogów. Dodatkowo odżywia i dotlenia organizm. Doskonale nadaje się do walki z ociężałością nóg. Po zabiegu pacjent czuje się lekki, odprężony i ożywiony.
Można też zaobserwować zmniejszenie obwodu masowanego obszaru ciała oraz spadek wagi. Poprzez lepsze ukrwienie
nogi będą cieplejsze, a skóra dotleniona i lepiej odżywiona. Po zakończeniu manualnego drenażu limfatycznego zaleca się stosowanie specjalnych wyrobów uciskowych o odpowiednim stopniu kompresji, aby zapobiec ponownemu powstaniu obrzęku w zmiękczonej masażem tkance. Kompresji powinna towarzyszyć całodzienna i nieustanna terapia ruchowa, co dodatkowo wspiera odpływ limfy.
Zabieg trwa ok. 30-45 min.
Hirumar © All rights reserved 2024